Індекс реформ 211: взаємний доступ до ринків публічних закупівель України та ЄС

Індекс реформ 211: взаємний доступ до ринків публічних закупівель України та ЄС

Photo: ua.depositphotos.com / Tevalux11
21 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
655

До 211 випуску (номер випуску до аудиту — 204) Індексу реформ за період з 24 квітня по 7 травня потрапило 6 реформ. Індекс реформ склав лише +0,5 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5 (у минулому випуску його значення було +1 бал). Головною подією випуску стало взаємне відкриття ринків публічних закупівель для органів влади України та ЄС.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Взаємний доступ до ринків публічних закупівель України та ЄС, +1,5 бала

Розпорядження уряду №390-р є важливим та наочним доказом зближення України та ЄС. Ним Кабмін імплементує рішення Комітету асоціації Україна-ЄС про успішну гармонізацію законодавства сторін та надання доступу до ринків один одного, запланованих під час першого та другого Етапів (з п’яти) зазначених у Індикативному графіку інституційних реформ (додаток до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС).

Це рішення дозволяє українським бізнесменам брати участь у публічних торгах в ЄС та навпаки. Поки зміна стосується лише публічних закупівель у центральних та місцевих органах влади та у організаціях публічного права.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експертки

Наталія Шимко, заступниця директора ДП «Прозорро»:

«​​Підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання адаптувати національне законодавство у сфері публічних закупівель до норм Директив Європейського Союзу. 

Угода про асоціацію містить Графік інституційних реформ, адаптації законодавства та надання доступу до ринку. Цей Графік складається з 5 етапів. І в результаті виконання кожного з етапів Україна та ЄС поступово взаємно відкривають ринки публічних закупівель. 

Для України це означає, що наші постачальники зможуть безперешкодно брати участь в тендерах країн ЄС. Відкриття ринків здійснюється після того, як Комітет асоціації Україна-ЄС у торговельному складі позитивно оцінить виконання Україною конкретного етапу та Рада асоціації між Україною та ЄС прийме відповідне рішення.

Наразі Комітет асоціації підтверджує виконання Україною етапів І та ІI. Відповідно Рада асоціації між Україною та ЄС прийняла рішення щодо надання взаємного доступу до ринку товарів для центральних, державних та місцевих органів влади. І Кабінет міністрів України уже схвалив це рішення».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
Жителі ТОТ можуть зареєструвати місце проживання без зняття з попередньої реєстрації +1,0
Затверджено порядок припинення державних підприємств за рішенням Фонду держмайна +1,0
Державні фінанси +1,0
Закон, який звільняє аграріїв від сплати податків на заміновані, забруднені та окуповані землі +1,0
Кабмін схвалив доступ до ринків публічних закупівель України та ЄС +1,5
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0
Людський капітал +1,0
Уряд урегулював питання надання соціальних послуг з догляду та медичних послуг потерпілим на виробництві +1,0
Державна атестація наукових установ та закладів вищої освіти щодо наукової діяльності буде здійснюватися у встановленому порядку +1,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

За підтримки

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний