Індекс реформ 237: зміни у медичній сфері

Індекс реформ 237: зміни у медичній сфері

31 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
4070

До 237 випуску Індексу реформ потрапило шість нормативних актів. За період з 22 квітня по 5 травня 2024 року Індекс склав +0,7 бала — трохи більше, ніж у попередньому випуску. Три події релізу були присвячені змінам у медичній сфері, про дві з них далі детальніше.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Нова процедура доповнення Національного переліку лікарськими засобами, +1,75 бала

У травні уряд оновив процедуру державної оцінки медичних технологій. 

Тепер у Національний перелік лікарських засобів можна включати ліки без проведення державної оцінки медичних технологій, якщо вони рекомендовані ВООЗ (включені до WHO Model List of Essential Medicines), а  їхня діюча речовина і форма випуску зареєстровані в Україні і випускаються як мінімум чотирма виробниками.

Нагадаємо, що Нацперелік лікарських засобів — це перелік ліків з доведеною ефективністю, що першочергово мають закуповуватися лікарнями державної та комунальної форми власності частково або повністю за кошти державного або місцевих бюджетів. 

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експертки

Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України»:

«Перша редакція Національного переліку основних лікарських засобів була затверджена в 2017 році на основі чинного на той час Переліку ВООЗ (WHO Model List of Essential Medicines). Цим документом користуються країни для визначення переліку ліків (діючі речовини, а не торговельні марки), що підлягають відшкодуванню за державні кошти. Він періодично оновлюється. 3 травня Кабмін ухвалив постанову №494, яка спростить процес включення нових ліків до Нацпереліку. Тепер ліки з оновленого переліку ВООЗ можуть бути додані до українського переліку без додаткової оцінки, якщо вони вже зареєстровані в Україні і виробляються щонайменше чотирма різними виробниками. 

Завдяки цим змінам 21 червня 2024 року постановою Кабміну №733 до українського Нацпереліку додали 23 нові препарати (міжнародні непатентовані назви), які вкрай важливі під час війни. Тепер підлягають реімбурсації препарати для лікування психіатричних захворювань та епілепсії.

Це дозволить пацієнтам отримати доступ до більшої кількості ефективних та безпечних ліків, які покриваються державою. Це знижує фінансовий тягар на сім’ї та робить лікування більш доступним. Оскільки Національний перелік буде оновлюватися відповідно до змін у списку ВООЗ, пацієнти зможуть отримувати сучасні та ефективні ліки без додаткових затримок на оцінку. З додаванням нових ліків до переліку пацієнти отримуватимуть більше варіантів для лікування своїх захворювань, що може підвищити ефективність терапії. Вимога щодо наявності щонайменше чотирьох різних виробників для кожного препарату допоможе зберегти конкуренцію на ринку, що може сприяти підтримці доступних цін та підвищенню якості ліків. 

Проте, нагадаю, що пацієнти в медзакладах продовжують стикатися з  проблемою відсутності безоплатних ліків, які мають покриватися державним коштом. Лікарі не повідомляють пацієнтів про їхні права на безоплатні ліки, а подекуди ще й вимагають гроші за гарантоване лікування. Крім того, пацієнтська спільнота продовжує вимагати збільшення фінансування на державні закупівлі, щоб покрити якомога більшу потребу пацієнтів у лікуванні».

Використання телемедицини у роботі екстреної медичної допомоги, +1,25 бала

Кабінет Міністрів розширив сфери застосування телемедицини (дистанційне надання медичних послуг в аудіо або відео форматі). Тепер користуватися нею дозволили бригадам “швидкої допомоги” як на місці виклику, так і під час транспортування пацієнта до лікувального закладу. Це має сприяти вищій якості медичної допомоги у складних випадках.

Коментар експерта

Володимир Лотушко, аналітик Українського центру охорони здоровʼя (UHC):

«МОЗ України приводить підзаконні нормативно-правові акти у відповідність до прийнятого у 2003 році Закону України № 3301-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини».

Одними з таких актів є кілька постанов КМУ, які регулюють роботу екстреної медичної допомоги. Нещодавно прийнятий акт Кабінету Міністрів України від 3 травня 2024 р. № 500 фактично формалізує функціонування телемедицини у цьому виді медичної допомоги, вносячи зміни у відповідні постанови. Бригади та диспетчери тепер зобовʼязані використовувати телемедицину для комунікації між собою. Додатково бригадам екстреної медичної допомоги надано можливість використовувати методи телемедицини для надання допомоги пацієнтам. Так, бригада може отримувати консультації від старшого лікаря оперативно-диспетчерської служби центру за допомогою телемедицини та передавати дані про стан здоровʼя пацієнта. Це критично важливо у ситуаціях, де необхідно ухвалювати швидкі рішення, адже це впливає на прогноз виживання пацієнта. Звісно, що ця передача даних повинна бути захищеною. Використання телемедицини як одного з прогресивних методів діагностики та лікування дозволяє станціям екстреної (швидкої) медичної допомоги забезпечувати безперервність надання медичної допомоги пацієнтам.

Ці зміни спрямовані на покращення доступності та якості медичної допомоги завдяки впровадженню сучасних телемедичних технологій. Надалі важливо забезпечити правильне внесення до ЕСОЗ даних, отриманих за допомогою телемедичних консультацій. Це дозволить проводити якісний моніторинг наданих населенню бригадами екстреної медичної допомоги телемедичних послуг».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,5
До реалізації ветеранської політики долучили місцеві ради і адміністрації +1,0
КМУ встановив специфічні правила рубки лісу під час війни та після неї +1,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна політика 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0
Людський капітал +2,5
Кабмін оновив процедуру доповнення Національного переліку лікарськими засобами +1,8
Застосування телемедицини в діяльності служби екстреної медичної допомоги +1,3
Кабмін затвердив перелік документів для проходження медико-соціальної експертизи +1,5
Нова редакція Порядку регулювання тарифів на соціальні послуги +1,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний