МАНІПУЛЯЦІЯ: Зеленський готувався тікати до Великої Британії перед повномасштабним вторгненням

МАНІПУЛЯЦІЯ: Зеленський готувався тікати до Великої Британії перед повномасштабним вторгненням

30 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
166

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти, посилаючись на інтерв’ю колишнього посла України у Великій Британії Вадима Пристайка, поширили інформацію, нібито перед початком повномасштабного вторгнення росії команда Володимира Зеленського планувала тікати до Великої Британії і, мовляв, планує це зараз.

Однак це маніпуляція. Релокація українського уряду до Великої Британії розглядалась у разі захоплення Києва російськими військами.

Скриншот допису 

В інтерв’ю для «Української правди», опублікованому 12 березня 2024 року, Вадим Пристайко серед іншого розповідав про те як він, будучи послом у Великій Британії готувався до повномасштабного вторгнення. Журналіст запитав, чи правдива інформація, що напередодні 24 лютого 2022 року Пристайко шукав офісні приміщення у Лондоні для релокації української влади на випадок, якщо «Київ би не витримав». Дипломат відповів, що були розмови про це з урядом Великої Британії і обирали приміщення для цих цілей. 

Однак збирались евакуювати не лише владу, окрім цього переміщували дані електронних реєстрів, банків, телебачення і радіомовлення, включно з приватними компаніями у хмарне сховище. «Спеціальний пристрій приїхав в Україну для того, щоб швидше перекачати ці ресурси, тому що такий обсяг інформації інтернетом не перекачати», розповів Пристайко.

Також, за його словами, розглядався варіант перевезення золото-валютного резервного фонду за кордон, щоб у разі захоплення країни, він не дістався росіянам. Тобто це не була підготовка до втечі з боку уряду. Це був комплексний план, який мали реалізувати у разі захоплення Києва. Раніше видання Politico повідомляло, що Україна також має план на випадок вбивства Зеленського.

Після початку повномасштабної агресії очільнику України кілька разів пропонували виїхати. Зокрема, видання The Washington Post з посиланням на власні американські й українські джерела серед офіційних осіб писало, що уряд США був готовий допомогти президенту України залишити Київ, щоб уникнути захоплення або вбивства російськими військами, але Зеленський відмовився. Пізніше він також відхилив пропозицію евакуюватись від тодішнього прем’єр-міністра Британії Бориса Джонсона.

На початку повномасштабного вторгнення російські новинні ресурси стверджували, нібито президент України виїхав за кордон і записує відео на тлі зеленого екрана. Вони навіть створили діпфейк із Зеленським, який у відео повідомляв про капітуляцію України. У відповідь очільник України записав відео на тлі Офісу Президента, де повідомив, що Україна не складе зброю. 

Нині пропагандисти поширюють наратив, мовляв, Володимир Зеленський збирається тікати з країни. Зазвичай такі заяви наводять без представлення жодних доказів, а лише посилаються на анонімні джерела. Такі меседжі продукують, щоби спричинити паніку в українському суспільстві. Раніше ми спростовували фейки, нібито Володимир Зеленський готується тікати до США за наказом Вашингтону, та, мовляв, у разі перемоги росії американські посадовці планують перенести столицю України до Львова.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний