НЕПРАВДА: Deutsche Welle написало, що ЗАЕС повинна стати мішенню для нападу

НЕПРАВДА: Deutsche Welle написало, що ЗАЕС повинна стати мішенню для нападу

28 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
640

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито видання Deutsche Welle опублікувало статтю, у якій йдеться, що обстріл Запорізької АЕС не порушує Женевську конвенцію, а тому є цілком законним. За словами користувачів, у статті йдеться, що станція має стати мішенню для обстрілів, оскільки вона забезпечує електроенергією російських військових.

Утім, це неправда. Журналісти німецького видання не закликали обстрілювати станцію. У статті намагалися з’ясувати, чи може атомна станція бути військовим об’єктом, згідно з положеннями Женевської конвенції 1949 року.

У статті Deutsche Welle йдеться про те, що, згідно з Женевською конвенцією 1949 року та Додатковими протоколами до неї, підписантами якої є Україна та росія, заборона нападу на АЕС може тлумачитися по-різному.

У статті 56 Додаткового протоколу (1) 1977 року зазначено, що атомні електростанції «не повинні ставати об’єктом нападу, навіть якщо ці об’єкти є військовими об’єктами, якщо такий напад може спричинити викид небезпечних речовин і, як наслідок, серйозні втрати серед цивільного населення».

Водночас пункт 2 цієї статті передбачає, що заборона нападу на АЕС скасовується, «якщо вона забезпечує електроенергію для регулярної, значної та прямої підтримки військових дій, і якщо така атака є єдиним можливим способом припинити таку підтримку».

У статті Deutsche Welle роблять висновок, що Женевська конвенція не дає однозначної відповіді, як можна чітко розділити військове та мирне використання АЕС, і як можна визначати, чи напад на атомний об`єкт є єдиним можливим способом зупинити агресію. Сторона конфлікту має сама вирішити, чи є атомна електростанція законною військовою ціллю чи ні, підсумовують автори статті.

Однак у пункті 3 Додаткового протоколу зазначається, що у будь-якому випадку «цивільне населення має право на захист, який надається йому міжнародним правом»

Після окупації ЗАЕС 4 березня росія регулярно обстрілює станцію, звинувачуючи Україну у ядерному тероризмі. Ми уже спростовували заяви окупантів, нібито ЗСУ завдали удару по сховищу радіоактивних відходів станції, а Україна порушила резолюцію МАГАТЕ та здійснює ядерний шантаж.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний