НЕПРАВДА: Карантинні обмеження порушують статтю 33 Конституції України

НЕПРАВДА: Карантинні обмеження порушують статтю 33 Конституції України

25 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
2809

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Остап Стахів поширює інформацію, що введення будь-яких карантинних обмежень порушує статтю 33 Конституції України, зокрема право на вільне пересування.

Проте автор відео неправильно інтерпретує зміст Конституції. У статті 33 дійсно йдеться про свободу пересування, але в українському законодавстві існують винятки до цього положення.

Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе ідентифікує, «вільний журналіст» та «засновник руху “Права людини”». Засновник ГО та партії «Ідея нації». Активно поширює теорії змови про «шкоду» 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. VoxCheck неодноразово спростовував його фейки та маніпуляції. Про решту українських фейкоробів читайте в нашій статті про інфодемію.

Фраза статті 33, яку ігнорує спікер, — «за винятком обмежень, які встановлюються законом». Конституція встановлює загальні норми законодавства, але окремі закони можуть охоплювати більш вузькі питання та встановлювати спеціальні норми.

Стаття 33 Конституції, яку цитує Остап Стахів

Наприклад, карантинні обмеження в Україні встановлюють відповідно до закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”, прийнятим ще в 2000 році. Його положення передбачають тимчасове обмеження прав фізичних, юридичних осіб та додаткові обов’язки для цих осіб у разі, якщо інфекційні захворювання загрожують здоров’ю населення. Після початку пандемії COVID-19 до закону також додали положення про тестування для виявлення заражених коронавірусом (стаття 35-1), обмежувальні протиепідемічні заходи для тих громадян, які повертаються до України з інших країн (прикінцеві положення).

Уривок зі статті 29 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб»

Крім того, нормативно-правові акти Кабінету міністрів, окремих міністерств, що стосуються карантинних обмежень, є обов’язковими до виконання на території України та відповідають положенням Конституції.

Існують й інші закони, які обмежують свободу пересування по території, наприклад, це Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану».

Отже, карантинні обмеження, які передбачають тимчасове обмеження свободи пересування, не суперечать Конституції України.

Нагадуємо, що:

  • Конституційний Суд не визнавав карантин в Україні незаконним
  • Карантинні обмежені — ефективний захід для боротьби з поширенням COVID-19
  • Немає підстав вважати, що карантин — прикриття для створення електронного концтабору.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний