НЕПРАВДА: Підготовка до протидії мавпячій віспі — це нова схема для обдурювання населення

НЕПРАВДА: Підготовка до протидії мавпячій віспі — це нова схема для обдурювання населення

20 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1034

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У відео, опублікованому 22 травня 2022 року, Остап Стахів поширює інформацію про мавпячу віспу. Зокрема він стверджує, що:

  • Підготовка до протидії мавпячій віспі — це підготовка нового «лохотрону», схеми для обдурювання населення. Крім того, паралельно з цим у світі готують тотальне виключення з соцмереж та встановлення електронних концтаборів.
  • Україна очікує рекомендації щодо протидії мавпячій віспі від ВООЗ — приватної структури, яка фінансується з приватних коштів та залежить від фармацевтичної мафії.

Утім, тези Остапа Стахіва не відповідають дійсності.

Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе називає, «вільний журналіст» та засновник руху «Права людини». Активно поширює теорії змови про «шкоду» 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. VoxCheck раніше спростовував його фейки та маніпуляції. Про решту українських антивакцинаторів читайте в нашій статті про інфодемію.

Мавпяча віспа: походження, механізми передачі та основні симптоми

Мавпяча віспа — це реальне захворювання, яке виникає внаслідок зараження вірусом, що має таку ж саму назву. Хворобу вперше зареєстрували серед мавп у 1958 році, а серед людей — у 1970 році. Природне джерело вірусу невідоме, проте зафіксована передача вірусу від африканських гризунів (білок, гамбійських хом’якових щурів тощо)  та приматів (як-от мавп) до людини. Інфікована людина також може заразити інших людей. Головна зона поширення хвороби — це території поблизу тропічних лісів в Центральній та Західній Африці. 

Мавпяча віспа може передаватися повітряно-крапельним шляхом за умови тривалого та тісного контакту з інфікованим, після контакту з кровʼю, ураженою шкірою або слизовою оболонкою інфікованих. Також вагітна жінка може передати вірус майбутній дитині. 

Як правило, перші симптоми хвороби проявляються після 7-14 днів після інфікування, але інкубаційний період може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня. Спочатку симптоми обмежуються лихоманкою, головним та м’язовим болем, болем у спині, збільшеними лімфатичними вузлами, ознобом та втомою. У наступні 1-3 дні після появи жару на шкірі інфікованого (спочатку на обличчі, потім на інших частинах тіла) з’являється висип. Весь період хвороби може тривати від 2 до 4 тижнів. 

Від мавпячої віспи немає специфічного лікування. Утім, є вакцини від натуральної віспи, які також можуть надати захист від мавпячої віспи.

Останніми роками коефіцієнт летальності (частка тих, хто помер унаслідок хвороби серед усіх інфікованих) мавпячої віспи становив 3-6%, хоча раніше він сягав 11%. Також у тих, хто одужав після хвороби, можуть залишитися невеликі шрами на місці висипів.

Спалах мавпячої віспи у травні 2022 року

У травні 2022 році ВООЗ звернула особливу увагу на протидії мавпячій віспі, оскільки випадки зараження стали частіше реєструвати в країнах, для яких це захворювання не є типовим. Із 13 по 21 травня (Остап Стахів опублікував своє відео 22 травня) у 12 країнах, для яких поширення мавпячої віспи не є типовим, зареєстрували 92 випадки зараження. Вже 2 червня встановили 780 випадків захворювань у 27 країнах.

Географія поширення мавпячої віспи з 13 по 21 травня 2022 року. Джерело — ВООЗ

Географія поширення мавпячої віспи з 13 травня по 2 червня 2022 року. Джерело — ВООЗ

Станом на 9 червня в Україні досі не виявили хворих на мавпячу віспу. Проте консультації України та ВООЗ  є логічним кроком, оскільки випадки зараження фіксували раніше в європейських країнах.

Є кілька заходів для попередження зараження віспою: уникнення контакту з інфікованими тваринами та людьми; відмова від вживання м’яса диких тварин, які могли бути інфіковані; використання захисних засобів при догляді за хворими; дотримання санітарно-гігієнічних норм (миття рук, вживання безпечних продуктів та питної води).

Статус ВООЗ та її фінансування

ВООЗ не є приватною структурою. ВООЗ — це міжнародна спеціалізована установа в рамках Організації Об’єднаних Націй. Міжнародні міждержавні організації не є ні державними, ні приватними установами, вони мають особливий статус у міжнародному праві. Бюджет ВООЗ складається з обов’язкових внесків держав-членів та добровільних внесків держав, міжнародних організацій, благодійних фондів, приватних компаній. 

Сьогодні понад 75% бюджету складається саме з добровільних внесків. Найбільшими донорами ВООЗ є держави (Німеччина, Японія, США і інші); Фонд солідарності COVID-19, який зокрема підтримували приватні компанії; GAVI (Глобальний альянс із вакцин та імунізації), що об’єднує приватні та державні організації; Програма розвитку ООН; благодійний фонд Bill & Melinda Gates Foundation. Немає жодних доказів, що «фармацевтична мафія» причетна до підтримки ВООЗ.

Також абсолютно безпідставними є тези про плани щодо відключення користувачів від соцмереж та встановлення «електронних концтаборів». Подібні заяви містять типові ознаки теорій змов.

У відео Остап Стахів повторює фейки, раніше спростовані VoxCheck. Нагадуємо, що:

  • Коронавіруси — це назва групи вірусів. Перші коронавіруси дійсно ідентифікували ще в 1960-х роках, проте вірус SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19, вперше ідентифікували саме в 2020 році.
  • Карантинні обмеження, вакцинація від COVID-19 є перевіреними методами для подолання пандемії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний