Рецензія на статтю Україні Потрібна Децентралізація для Виховання Майбутніх Поколінь Демократичних Лідерів авторства Тимофія Милованова (Пітсбурзький університет), Роджера Майєрсона (Університет Чикаго, лауреат Нобелівської премії з економіки 2007 року), Жерара Ролана (Каліфорнійський університет, Берклі).
Децентралізація в Україні процес доволі неодзнозначний, оскільки умови, за яких він проводиться, вимагають радше більшої концентрації влади в руках Президента, що традиційно відбувається в ході війни.
Місцеві вибори, які б мали стати соціальним ліфтом для місцевих еліт, ризикують лише поглибити ситуацію з сепаратистськими настроями, на яких будуть грати проросійські сили і які, внаслідок важкого економічного становища, мають шанси отримати серйозні результати на сході та півдні країни.
Водночас, автори дуже вірно ставлять питання про підготовку нових управлінських еліт. Альтернативних команд державних управлінців, після люстрації фактично немає. Їх треба готувати, і місцеве самоврядування є одним із майданчиків для такої підготовки. Як, до речі, і громадські організації, які спивпрацюють з органами влади на різних рівнях. Як і політичні партії, яких, як самодостатніх політичних організмів досі немає в Україні.
Але ключове питання публікації, як на мене, як має відбуватися децентралізація в Україні? Чи може її здійснити центральна влада, яка завжди прагнутиме контролювати процеси в регіонах?
Децентралізація як процес змін до Конституції та підготовка інших нормативних актів, мала б відбуватися як діалог та консенсус місцевих та регіональних еліт, процес узгодження ключових позицій – чітке визначення повноважень, які мають бути за центральною владою, а також тих, які передаються на місця та підкріплені відповідними фінансовими можливостями.
Без такого діалогу децентралізація є лише половинчатою мірою, яка не призведе до головного результату – більшого задіяння громади у вирішення своїх актуальних питань та відкривання социального ліфту “знизу- догори”.
Тиждень Децентралізації
Гліб Вишлінський: Важливо Зрозуміти, які Саме Аспекти Децентралізації Ключові у Становленні Нових Політичних Лідерів (Гліб Вишлінський, виконавчий директор, Центр економічної стратегії)
Пастка Децентралізації. На Яку Хитрість Пішла Українська Влада (Іван Лукеря, Реанімаційний пакет реформ)
Децентралізація та Анти-Централізація (Олег Загнітко, МЮФ Gide Loyrette Nouel)
Юрій Ганущак: Наївно Очікувати Швидкого Зникнення Місцевих Олігархів Внаслідок Дій Правоохоронних Органів (Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій та експерт з питань децентралізації влади)
Сергій Гурієв: Децентралізація Не Працюватиме До Тих Пір, Поки Великі Компанії Залишаються у Державній Власності (Сергій Гурієв, Професор економіки, інститут політичних наук Sciences Po, Париж)
Битва За Конституцію Триває (Віце-спікер парламенту Оксана Сироїд звернулася до народу щодо пропонованих змін до Конституції)
Георгій Єгоров: Центральний Уряд Повинен Мати Право на Силове Втручання у Роботу Місцевої Влади (Георгій Єгоров, Школа менеджменту Келлога при Північно- Західному університеті, США)
Вікторія Сюмар: Умови Вимагають Більшої Концентрації Влади в Руках Президента (Вікторія Сюмар, депутат Верховної Ради 8 скликання, фракція політичної партії “Народний Фронт”)
Висновок щодо Проекту Закону «Про Внесення Змін до Конституції України (Щодо Децентралізації Влади)» від Оксани Сироїд (Оксана Сироїд, заступник Голови Верховної Ради України, член Конституційної комісії)
Розумна Децентралізація: Шлях до Економічного Процвітання ( Марк Бернард, доцент економіки, Університет Гьоте, Франкфурт, Німеччина)
Андрій Кириленко: Історія Шляху України до Формального Самоврядуванню Налічує Більше 500 Років (Андрій Кириленко, MIT Sloan)
Пол Грегорі: Україні Слід Побоюватися Російських Грошей і Російських Спецслужб (Пол Грегорі, Hoover Institution, Stanford and University of Houston)
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний