ФЕЙК: BBC News подала позов на свого ж журналіста-фактчекера Шаяна Сардарізаде

ФЕЙК: BBC News подала позов на свого ж журналіста-фактчекера Шаяна Сардарізаде

25 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
318

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео з вотермаркою видання Reuters, в якому йдеться про те, що компанія BBC News подала позов на свого ж журналіста-фактчекера Шаяна Сардарізаде. Це сталось, оскільки нібито він від імені британського медіа домовлявся зі світовими знаменитостями, щоб ті радили Президенту України Володимиру Зеленському лікуватись від наркотичної та алкогольної залежностей. 

Також у відео вказано, мовляв, журналіст рекламував власний проєкт «Olympics Has Fallen», у якому розслідував корупцію в Олімпійському комітеті. Як вказано, серіал створений з діпфейком актора Тома Круза та мав вийти на платформі Netflix. Однак представник актора та компанія заперечили причетність до проєкту. Також у ролику додали QR-код на телеграм-канал із однойменною назвою та зазначили, що Елайджа Вуд, Джон Макгінлі, Дін Норріс та Прісцила Преслі займались промоцією серіалу, а дані стали відомі завдяки агенту боксера Майка Тайсона. 

Утім, це неправда. Видання Reuters не публікувало цю новину, про це також не повідомляло жодне світове видання та сам Сардарізаде, а допис розмістили у російському телеграм-каналі «Оптимистка в штатском». Журналіст не причетний до створення серіалу  «Olympics Has Fallen» та замовлення відеозвернень зірок до Володимира Зеленського. 

Скриншот допису

Ми не знайшли це відео чи новину про судовий позов BBC News на Шаяна Сардарізаде ні на сайті Reuters, ні у соцмережах. Зазвичай у відео медіа не додає свою вотермарку, у той час, як на відео з мережі вона міститься у правому верхньому куті. Також текст у відео написаний з помилкою. Зокрема у реченні «Elijah Wood, John C. McGinley, Dean Norris and Priscilla Presley were involved the promotion of the series» після «involved» треба написати «in» («залучені до»).

Скриншоти: 1. відео, яке поширили у мережі; 2. відео з твіттеру Reuters

Також про судовий позов не повідомляли у BBC, фактчекер також не писав про це. У підписі у твіттері Шаяна Сардарізаде вказано, що він є журналістом BBC Verify. Через понад місяць після поширення інформації про нібито судовий позов він продовжує публікувати новини BBC, а у медіа Сардарізаде представляють як «експерта BBC».

Ми знайшли цю «новину» лише російською мовою та лише в одному телеграм-каналі під назвою «Оптимистка в штатском». Відомі медіа не поширювали цю інформацію.

Раніше ми спростовували фейк, нібито Прісцила Преслі, Джон Макгінлі, Дін Норріс, Елайджа Вуд, Шаво Одаджьян та Майк Тайсон закликали Володимира Зеленського лікуватися від наркотичної та алкогольної залежностей. Усі вони мають акаунт на платформі Cameo, де будь-хто може замовити відеозвернення на різну тематику за певну плату.

Також немає жодних доказів, що фактчекер Шаян Сардарізаде причетний до створення стрічки «Olympics Has Fallen». За QR-кодом ми перейшли до однойменного телеграм-каналу, який створили 3 липня. У описі йшлося про те, що серіал відкриває скриньку Пандори незліченних фінансових і спортивних скандалів навколо Міжнародного олімпійського комітету та його керівництва на чолі з Томасом Бахом. На момент публікації на каналі опублікували чотири епізоди, тривалістю до 10 хвилин. 

Автор каналу вказав, що до створення фільму причетні «Том та команда Netflix». Хоча у дописі, який поширили у мережі, вказано, що представник Тома Круза та компанія Netflix заперечили причетність до проєкту, насправді жодна із вищезгаданих сторін, не згадувала про цей серіал. Як і Джон Макгінлі, Дін Норріс, Прісцила Преслі та агент Майка Тайсона, Шаян Сардарізаде не писав про цей проєкт. 

Детальніше про «Olympics Has Fallen» ми писали у факчеку із зверненням Джона Макгінлі до Володимира Зеленського.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний