Річний звіт 2017

VoxUkraine — незалежна аналітична платформа, заснована після Революції гідності у 2014 році групою висококваліфікованих економістів та юристів, які працюють в Україні й за кордоном. Наша місія — підвищення рівня економічної дискусії в нашій країні. Ми віримо, що це сприятиме поліпшенню якості економічних рішень і позитивно позначиться на добробуті мільйонів наших співвітчизників.

2017 у цифрах

294
статті опубліковано

4
нових проекти запустила команда VoxUkraine

9
нових людей у команді VoxUkraine

1871
посилання на дослідження й статті Vox в українських ЗМІ

1,2 млн
людей — загальне охоплення контенту VoxUkraine

714 000
грн залучив Vox від приватних осіб

Слово редактора

Борис Давиденко, головний редактор

Вітаю! Класно, що ви цікавитеся діяльністю VoxUkraine. Нижче ви знайдете детальний опис того, скільки, коли, для чого й за скільки ми зробили. (Якщо у вас немає часу, подивіться це 90-секундне відео, воно багато пояснює.)

VoxUkraine три роки: замало, щоб хвалитися досвідом, але достатньо, щоб визначити принципи, за якими працює організація та які вона захищає. Саме нашим принципам я б хотів присвятити слово редактора.

Конкуренція

Ми любимо конкуренцію у своїй роботі — вона спонукає рухатися швидше, робить нас більш креативними та сильними. Й ми обома руками підтримуємо конкуренцію в економіці. Конкуренція змушує компанії знижувати ціни, це стимулює попит. Щоб задовольнити його, компанії інвестують у виробництво і технології, наймають більше працівників. Конкуренція — рідна матір ефективності. Усі ці зміни відображаються у зростанні ВВП й добробуту населення.

Не вірите в економічну теорію? Подивіться, які позитивні метаморфози відбулися з українським Uklon після виходу на ринок «світового монстра» Uber. Саме конкуренція, і тільки чесна ринкова конкуренція може перетворити українські компанії на гравців світового рівня.

Level playing field (рівні й однакові правила гри)

«Усі тварини рівні, але деякі рівніші від інших». Здається, що в сучасній Україні забули, куди завела ця лжезаповідь героїв оруеллівського «Колгоспу тварин». Нагадаємо: до деградації суспільства й утворення тоталітарної «держави». Українські ринки переповнені винятками, особливими умовами, преференціями; характеризуються обмеженим й ускладненим доступом, по суті, дуже нерівним оподаткуванням та вибірковим правосуддям. Це викривлює ринки, робить їх неефективними, заважає конкуренції, як наслідок, уповільнює економіку й позбавляє більшість українців шансу на добробут. Ми відстоюємо принцип «рівних правил» і у власному розвитку. Наприклад, правило обов’язкового peer review (попереднього редагування) чинне для всіх авторів — від студента до нобелівського лауреата.

Сталий та інклюзивний розвиток

Останні 40 років економіка багатих країн (ВВП на душу населення понад $20 000) росла в середньому на 3,85% у роки зростання, а в найбідніших країнах (ВВП менше $2000) — на 3,91%. Маячня й нісенітниця? Ні, просто багаті країни рідше падали й швидше відновлювалися. Тому ми підтримуємо структурні реформи й створення інститутів, які можуть забезпечити сталість зростання, і скептично ставимося до чудодійних рецептів «розгону економіки» під вибори.

Merit-based approach

В Україні є незрозуміле іноземцям слово та явище — «кумівство», і, на жаль, немає гарного перекладу вислову Merit-based approach: це щось на кшталт «вибір, який базується на заслугах». А ще у нас є приказка: «В Києві народилось багато талановитих людей, проте майже жоден з них тут не помер». І вона зрозуміло пояснює, що станеться, якщо перемагатимуть не найпідготовленіші, а найлояльніші; не найбільш талановиті, а найбільш зручні; не найрозумніші, а родичі — знайомі — земляки. Талановиті люди просто поїдуть у ті країни, де їм не треба гаяти час і витрачати енергію на боротьбу з «кумами», «любими друзями» та не дуже сліпою Фемідою. Те ж саме і в економіці: якщо ринки скривлені настільки, що винагороджують не креативних і ефективних, а близьких до влади схематозників та пройдисвітів, то справжні підприємці воліють реалізовувати свої здібності в інших країнах.

Прозорість

Прозорим бути вигідно, особливо в Україні: це дуже потужна зброя і не менш потужний захист. Якщо інформація про громадську організацію, компанію, політичну партію або міністерство є максимально відкритою, для них характерні прозорі процеси та налагоджена комунікація, то їх дуже непросто дискредитувати.

В Україні вже є хрестоматійні приклади, такі як система закупівель ProZorro. Прозорість держави корелює з рівнем її економічного розвитку й добробутом громадян. «Transparency and accountability are critical for the efficient functioning of a modern economy and for fostering social well-being», — йдеться в дослідженні МВФ. Якщо не вірите МВФ, то можна подивитися, які країни в топі індексу відкритості держбюджету: Нова Зеландія, Швеція, Норвегія.

А наскільки прозорий VoxUkraine, ви можете оцінити, прочитавши наш річний звіт. Приємного читання.

Напрямки роботи

Розвиток економічної дискусії

332 000
читачів відвідали сайт VoxUkraine протягом минулого року

92
центральних і локальних ЗМІ, з якими співпрацює VoxUkraine

33 000
підписників сумарно у соціальних мережах VoxUkraine

67
нових авторів написали статті для VoxUkraine протягом року

2
місце посів VoxUkraine у рейтингу «інформаційної потужності»

9
конференцій/дискусій/воркшопів провели протягом року

VoxUkraine був створений як відкрита платформа для предметного обговорення та пошуку рішень економічних проблем України. Ми не проводимо дискусію заради дискусії, наша мета — якісні економічні рішення. Але для стабільно високої якості потрібна «інфраструктура рішень»: професійна та незаангажована законодавча й виконавча влада, університети з професорами-науковцями, think tanks з аналітиками, експертні круглі столи й дебати, ЗМІ, які спрощують та доносять дискусію до мільйонів. На жаль, в українському ланцюжку забагато прогалин. Тому роботи в нас чимало.

Що було в центрі нашої уваги в минулому році?

Captured state. Ми розпочали рік з дуже актуальної для нашої країни теми — впливу олігархів в Україні та captured state. Шість українських та західних дослідників всебічно розглянули цю проблему. Ми не обмежилися лише статтями, а провели книжковий клуб, присвячений книжці Христі Фріланд «Плутократи XXI століття», за участю екс-міністра економічного розвитку й торгівлі Айвараса Абромавичуса та старшого економіста ЦЕС Дмитра Яблоновського.

Вимірювання ВВП. Навесні 2017-го ми започаткували дискусію щодо коректності вимірювання ВВП в Україні. Наше дослідження показало, що в Україні існує аномально висока різниця у 600 млрд грн між розміром доданої вартості (по суті, ВВП), вимірюваної різними методами. Дослідження викликало жваву дискусію в експертному середовищі — ми зібрали близько 10 відгуків і статей. Також ми провели офлайн-дискусію за участю керівництва Держстату. Вони почули наші аргументи та ініціювали позапланову перевірку методології розрахунку ВВП, у результаті якої знайшли помилку в одному з методів. На жаль, правильним виявився той, що показував менший розмір ВВП.

Українська робота. Улітку минулого року наша увага була прикута до ринку праці в Україні. Ця царина потребує ретельного й реального дослідження: наразі в Україні немає об’єктивних даних про розмір реальної заробітної плати чи кількість працівників. Ми пролили трохи світла на цю сферу. Ми дослідили, скільки «коштують» різні навички на ринку праці, та з’ясували, як вплинуло на цей ринок стрімке підвищення мінімальної заробітної плати.

Інфляція. Не лишилася поза нашою увагою і інфляція. Ріст цін минулого року в півтора раза перевищив таргет НБУ. VoxUkraine досліджував причини та особливості ціноутворення в Україні. Наприклад, визначав, для яких прошарків населення ціни зростають швидше.

Facebook-вплив. Минулого року ми започаткували новий проект (продукт) — рейтинг інформаційного впливу українських політиків у Facebook. Яке відношення мають лайки під постами політиків у соцмережі №1 до економічної дискусії, яку промотує Vox? Насправді, безпосереднє: політики, бажаємо ми цього чи ні, є учасниками дискусії. А в Україні Facebook впливовий, як мало де ще: у цій мережі майже всі українські політики ведуть активні комунікації та рекламні кампанії. Вони інвестують чималі гроші в нарощування аудиторії, створення контенту та спілкування з читачами. З допомогою наших партнерів з компанії Artellence ми з’ясували, хто робить це найефективніше. Крім цього, Facebook став полем бою за думки й серця українців, і в цій боротьбі використовуються не тільки дозволені методи, але й армії ботів. Наприклад, ми першими визначили, скільки ботів живе на Facebook-сторінці президента Петра Порошенка.

Велика розмова. Ще один проект, який стартував на Vox у минулому році, — «Україна 139». 139 — це місце України в ренкінгу країн за розміром ВВП на душу населення за ПКС. Ми інтерв’юємо найкращих українських та світових економістів, з’ясовуючи, чому ми «сповзли» так низько і що допоможе Україні потрапити до числа перших.

Звичайно, це далеко не всі теми, які ми висвітлювали у 2017 році. Перше, що спадає на думку, — це велика дискусія навколо медичної реформи, розмірів портових зборів, монетарної політики, націоналізації ПриватБанку та багато іншого.

Наша мета не просто поговорити про важливі речі, а змінити культуру ухвалення економічних рішень у країні.

Кількісні показники:

Як нас читали протягом року

Звідки наші читачі

Які наші читачі

Про нас говорять

Роджер Маєрсон, лауреат Нобелівської премії з економіки 2007 року: "To me VoxUkraine is a place to go to learn about problems and progress of reform in Ukraine. It's very nice to know that carefull debate is being represented to global audience and to people in this country."

VoxCheck: змушували політиків казати правду

1000 фактчеків

52 статті

24 фактчек-ролики

~400 000 переглядів

80 перевірених політиків та впливових осіб

10 радіоефірів

VoxCheck перевіряє висловлювання українських політиків та розвінчує економічні міфи, які вони поширюють. У перший рік існування VoxCheck, у 2016-му, проект напрацьовував та калібрував методику фактчеку. 2017 року ми зосередилися на масштабуванні проекту: розширили команду — з двох до п’яти аналітиків, почали робити щотижневий моніторинг політиків, розпочали програму стажування у VoxCheck та започаткували декілька нових фактчек-проектів.

Якісні результати:

1. Досліджували риторику українських топ-політиків:

Зробили перший в Україні «Рейтинг маніпуляторів та брехунів» разом з журналом «Новое время». Протягом двох місяців команда VoxCheck моніторила виступи 20 впливових політиків та перевіряла їхні заяви. Із січня 2018-го робимо такий рейтинг щомісячно.

Зробили чотири спільних фактчек-проекти з програмою «Наші Гроші», Громадським Радіо, Громадським ТБ та UA:Першим. Перевіряли, що казали Петро Порошенко, Володимир Гройсман, Юлія Тимошенко, Надія Савченко та інші політики, а також спростовували поширені економічні міфи.
Провели спільне дослідження про сприйняття реформ разом із Центром економічної стратегії. З’ясували, що українці, з одного боку, виступають проти реформ через те, що політики часто критикують їх, а з іншого — підтримують суть реформ і вважають зміни необхідними.

2. Навчали українців фактчеку та критичному мисленню

Працювали зі стажерами й волонтерами плюс дали шість тренінгів з фактчеку.

Ірина
Шатохіна

Ірина
Кіт

Олена
Дядікова

Михайло
Драпак

Степан
Ковальов

Максим
Ситник

Марія
Богдановська

Олена
Коломицева

Марта
Кобринович

Вікторія
Вишнівська

Анастасія
Руссу

Софія
Денисенко

Богдан
Балюк

Ілля
Колдомасов

Ксенія
Омельченко

Андрій
Грищук

Софія
Коваленко

Роман
Нейтер

Петро
Боднар

Юлія
Жага

Резонансні фактчеки:

Протягом року ми перевіряли різних політиків та різні теми — наприклад, послання президента до парламенту, брошуру «Батьківщини» про мораторій на землю або висловлювання політиків про медичну реформу.

Про нас кажуть:

Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я: «Міністерство охорони здоров’я попереджає: брехня й маніпуляції шкідливі для здоров’я! Довіряйте правдивим джерелам інформації та бережіть наш із вами інфопростір. Хто ще не бачив — дослідження від VoxCheck про правду й популізм в українській політиці».

Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України: «Насправді ми побачили, що багато політиків говорять яскраві нісенітниці, або те, що не відповідає дійсності. Це величезна біда для українського народу — мати політиків, які в очі брешуть».

Владислав Рашкован, Alternate Executive Director at International Monetary Fund: «Проекти на кшталт #VoxCheck у цілому повинні виступати фільтром такої брехні, причому не стільки для екрану комп'ютера, скільки як запобіжник від потрапляння нечесних людей у ​​владу».

IMoRe моніторив реформи

40
експертів щодва тижні оцінюють нормативні акти

149
нормативних актів було проаналізовано та оцінено

24
експертних опитування та випусків iMoRe

Мета проекту

Інформувати суспільство щодо швидкості та глибини процесу реформ у країні. Ми розраховуємо єдиний в Україні індекс темпу реформ, який складається на базі регулярного опитування понад 40 експертів щодо того, як вони оцінюють вплив рішень влади (змін у регуляторному середовищі) на реформи.

Якісні результати

Індекс темпу iMoRe реформ давно став джерелом об’єктивної і квантифікованої (що робить проект унікальним) інформації. На нього посилаються вітчизняні й західні think tanks, експерти, громадські діячі та президент у своїй щорічній доповіді. У 2017 році іМоРе «подарував» Україні декілька нових проектів: на основі бази даних іМоРе VoxUkraine побудував Індекс підтримки реформ (ІПР) — інструмент для оцінки підтримки депутатами реформаторських законів. Ми також зробили Гід по реформах про шість досягнень те невдач реформ з часів перемоги Майдану. Рейтинг міністерств, побудований на базі іМоРе, допоміг виявити, які міністерства були найактивнішими ініціаторами реформ.

Публікації

За підсумками опитувань ми опублікували 24 огляди. Починаючи з ІІ кварталу 2017 року, ми робили і публікували квартальні огляди реформ. Огляди іМоРе регулярно публікують провідні медіа, такі як KyivPost та Новое время.

Релевантні події / інше

У січні 2017-го ми проаналізували, як міністерства ініціювали реформи, та побудували рейтинг ініціаторів реформ. Лідерами рейтингу стали Міністерство економіки, Міністерство фінансів та Міністерство юстиції.

Наприкінці 2017 року ми підбили підсумки реформ 2015-2017 років та опублікували провідник реформ, де можна почитати про основні досягнення й затримки ключових змін.

Mr Jocelyn Guitton, First Secretary of the Trade and Economic Section of the Delegation of the European Union to Ukraine: "We have been sharing the by-weekly IMORE updates with our headquarter in Brussels, as well as with the EU Member States representations in Ukraine since the beginning, finding the IMORE reforms index a useful tool for measuring the speed of reforms in the five areas which are key for the country's development (governance, public finance, monetary system, business environment, energy sector). The limited reforms index dynamic in the past year reinforces our message that Ukraine can and should do more reforms to develop faster and catch up with the growth rates of the European peers".

Оцінювали та контролювали владу

10
досліджень проведено протягом 2017 року

452
народних обранці оцінено в проекті ККД депутата

39
глобальних індексів та індикаторів проаналізовано

Українці бажають, щоб уряд і Верховна Рада були ефективні, а ухвалені рішення реформували та розвивали країну. Проте існує досить нетривіальна задача — як оцінити внесок у реформи міністерства чи окремого депутата?

Проект VoxUkraine DataVox частково вирішує цю проблему. Він вивчає політичні процеси й діяльність Верховної Ради за допомогою відкритих даних та їх математичної обробки.

Сьогодні інформація, за якою стоять цифри, дуже актуальна й важлива, тому що українське медіаполе переповнене коментарями, новинами без фактів, думками, оцінковими судженнями й т.д. Критично не вистачає зваженої, перевіреної й доступної аналітики. Ми переконані, що українці повинні мати доступ до правдивої та якісної аналітики. У 2017 році ми продовжили аналізувати політичні процеси й моделі ухвалення рішень у країні, покладаючись на об'єктивні оцифровані дані.

За рік ми підготували 10 великих спецпроектів-досліджень, побудованих на даних. За допомогою методів машинного навчання пояснювали та оцінювали роботу Ради й Кабміну, аналізували політичні процеси та ефективність банківської системи.

Найпопулярніші серед читачів спецпроекти

До 26-го дня народження України ми вирішили тверезо подивитися, звідки починалася сучасна Україна, що суха статистика каже про стан справ у 1991 та 2017 роках. Стаття викликала бурхливу реакцію читачів та зібрала майже 50 000 переглядів, не враховуючи розміщення матеріалу на інших ресурсах.

У 2017 році Vox продовжив досліджувати діяльність Верховної Ради за допомогою сухих цифр. У березні по завершенні п’ятої сесії ВР ми підготували аналіз голосувань нардепів за реформаторські закони. Позитивні для країни нормативні акти визначали 40 експертів проекту iMoRe.

Куди та з якою швидкістю рухається країна? Об’єктивні відповіді на ці запитання критично важливі для майбутнього України. Одного індексу чи рейтингу, який відповідав би на ці запитання, не існує. А от майже 40 найбільш репрезентативних глобальних індексів дають максимально об’єктивний зріз успіхів та провалів України. Для зручності читачів, окрім загального списку, ми розділили рейтинги за різними напрямами та візуалізували динаміку за останні шість років.

ККД депутата

Ми поважаємо й любимо статистику, тому постійно звертаємося до неї. Ось, наприклад, є такий цікавий факт: 80% українських громадян не довіряють народним обранцям.

Українці роблять на кожних виборах не дуже якісний вибір, і одна з причин — відсутність чітких критеріїв оцінки роботи народних обранців. У 2019-му плануються парламентські вибори. Щоб українці змогли зробити більш свідомий вибір, ми започаткували проект «ККД депутата». У його основі лежить Індекс підтримки реформ (ІПР) — об’єктивний і зручний інструмент для оцінки того, як депутати підтримували реформаторські закони. ІПР показує, наскільки максимально можливий внесок зробив обранець у прийняття прогресивних та антиреформаторських законів, які використовувалися в індексі iMoRe протягом восьмого скликання ВР. Ці закони відбирали й оцінювали понад 40 незалежних експертів.

Сторінка ККД містить зручну базу даних про депутатів, яку щомісяця відвідують понад 1000 читачів. Загалом Індекс зібрав понад 11 000 переглядів, викликав жваву дискусію в соціальних мережах, зокрема, публічну реакцію щонайменше 11 народних депутатів. Результатами проекту ми поділилися на двох радіо- й телеефірах.

ККД депутата оновлюватиметься кожну сесію до парламентських виборів. Ми реалізували цей проект за допомогою наших читачів — понад 120 людей підтримали цей проект на суму понад 150 000 грн.

Рейтинг міністерств

У 2017 році VoxUkraine продовжив оцінювати діяльність українського уряду. Навесні виповнився рік, як Володимир Гройсман перебував у кріслі прем’єра разом з оновленим Кабміном. Які міністерства впроваджували реформи, а які тільки імітували активну діяльність?

У міністерств також не було чітких критеріїв оцінки роботи та KPIs. Експерти VoxUkraine, згідно з розробленою методологією, оцінили ефективність відомств. Рейтинг складається з 4 великих компонентів: оцінки програми Кабінету Міністрів України для кожного міністерства, оцінки виконання програми КМУ, експертної оцінки реформаторської діяльності міністерств та відповіді міністерств на інформаційний запит VoxUkraine.

За результатами року роботи Кабміну Гройсмана перші місця рейтингу посіли Міністерство фінансів, Міністерство охорони здоров’я й Міністерство освіти та науки.

Над цим проектом pro bono працює потужна команда експертів та аналітиків: Світлана Русакова (Dragon Capital, VoxUkraine), Ярина Басистюк (Пенсильванський університет, VoxUkraine), Олег Іванов (експерт iMoRe), Дмитро Мазнєв, Лариса Григор’єва, Аліна Зубкович (Міжнародний центр перспективних досліджень), Олександр Жолудь (член редколегії VoxUkraine), Ярослав Кудлацький (KSE), Вадим Бізяєв (Київська школа економіки). І ми їм за це дуже-дуже вдячні!

Освітні проекти

1648
реєстрацій на курс

545 людей розпочали навчання

107 людей отримали сертифікат
(станом на грудень 2017)

У 2017 році VoxUkraine започаткував проект для розвитку якісної економічної журналістики в Україні. Разом з Київською школою економіки ми заснували Центр вдосконалення економічної журналістики, у рамках якого розробили онлайн-курс «Як писати про економіку без помилок». Партнерами курсу стали студія онлайн-освіти EdEra, а також Ощадбанк і Енергетичні ресурси України, які підтримали ідею фінансово.

Офіційний старт відбувся 11 жовтня. Щодватижні випускався новий модуль, а між ними — експертні інтерв’ю відповідно до тематики модуля з провідними економічними фахівцями та журналістами.

Наразі курс є загальнодоступним та безкоштовним, зареєструватися на нього можна за посиланням. Усі учасники, що успішно пройшли навчання та склали тести, автоматично отримують сертифікати про проходження курсу.

Якісні результати

VoxUkraine разом з KSE заснували Центр вдосконалення економічної журналістики, а онлайн-курс став одним з компонентів навчання для майбутніх економічних журналістів. Географія учасників курсу була досить широкою — від Львова до Слов'янська. Також серед студентів були слухачі з Росії та Білорусі.

Найкращі 10 студентів онлайн-курсу за результатами набраних балів були нагороджені сертифікатами та подарунками під час першої випускної церемонії Центру вдосконалення економічної журналістики.

У лютому 2018 року деякі з них отримали можливість пройти стажування в редакціях Економічної правди, Liga.net, Interfax, Новое время та VoxUkraine.

У рамках просування курсу було проведено 7 публічних подій, у тому числі три зустрічі дискусійного клубу на базі Центру вдосконалення економічної журналістики.

VoxConnector

246
експертних коментарів створено й поширено в локальних ЗМІ

1169
разів локальні ЗМІ публікували контент проекту

80
локальних ЗМІ співпрацюють з VoxConnector

Цей проект стартував на початку 2017-го. Його мета — надати численній аудиторії локальних медіа доступ до неупередженої аналітики про економіку та реальний хід змін у країні. Також VoxConnector розбудовує комунікацію між регіональними ЗМІ та київським експертним середовищем.

Якісні результати

Зусилля проекту були спрямовані на: 1) підвищення рівня поінформованості аудиторії локальних ЗМІ про економічні процеси й реформи; 2) формування зв’язків між київським експертним середовищем та редакціями регіональних ЗМІ.

Основним якісним показником є насичення експертною аналітикою локального медіапростору. За рік аналітику проекту 1169 разів розміщували на сторінках локальних друкованих і онлайн-видань. У середньому один коментар переглядали 500 читачів.

Відеокоментарі VoxConnector переглянули 90 000 разів.

Події

1. 2 березня 2017 року організували масштабну конференцію «Трансформація’17. Що змінять реформи у житті українців».

Конференція мала на меті звести на одному дискусійному майданчику представників регіональних ЗМІ, професійних експертів та представників виконавчої влади для обговорення найбільш суттєвих і відчутних змін, які мали торкнутися майже кожного українця у 2017 році.

Участь у події взяли 149 представників медіа та громадських організацій.

Серед 26 спікерів конференції були Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Посол США в Україні Марі Йованович, Міністр фінансів України Олександр Данилюк, співголова стратегічної групи радників з підтримки реформи Іван Міклош, Віце-прем’єр-Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, Член Національної агенції із запобігання корупції Руслан Рябошапка, CEO «Dragon Capital» Томаш Фіала та інші поважні гості й авторитетні представники експертного середовища.

2) 26 жовтня 2017 року виступили співорганізаторами конференції «Чого нам чекати від осені реформ».

Ініціатор конференції — Центр економічної стратегії, захід проведений за підтримки Офісу реформ КМУ, Реанімаційного пакету реформ та VoxConnector. Мета конференції — широке обговорення земельної, пенсійної, освітньої та медичної реформ, а також приватизації.

У заході взяли участь понад 50 представників ЗМІ.

Що ми зробимо у 2018-му

Вибори-2019. Нам не подобається, що реформи, бюджет, багато економічних процесів і добробут значної частини населення залежать від того, в якій частині виборчого циклу перебуває країна. Але це дійсність. Ми хочемо максимізувати свою суспільну корисність для виборців. У нас уже започаткована або перебуває на стадії реалізації низка «виборчих» проектів.

1. Перший рейтинг брехунів та маніпуляторів в українській політиці.

Ми систематично відстежуємо кожну публічну заяву топ-13 найбільш рейтингових українських політиків, перевіряємо факти на достовірність і складаємо рейтинг. Ми впевнені, що виборці повинні мати доступ до інформації, яка пояснює, на чому маніпулюють учасники передвиборних перегонів. Партнер проекту — Українська Правда.

2. ККД депутата. Ми продовжимо оцінювати, як кожен обранець виконує свою роботу, та публікувати відповідні звіти. Це важливо.

3. Budget WatchDog. Українська влада має сумну традицію — «рвати» державний бюджет у рік виборів, намагаючись задобрити електорат. Це має сумні наслідки для економіки. Цього разу ми будемо контролювати уряд і парламент.

4. iMoRe буде не тільки оцінювати на «реформаторськість» нормативні акти, а й визначати найважливіші успіхи (чи провали) в їх імплементації.

5. Ми ще пильніше вивчатимемо роботу та недоробки парламенту. У спільному проекті з UNDP ми визначимо найслабші сторони українського парламентаризму та запропонуємо «ліки».

Не виборами єдиними. Ми продовжимо розвивати напрямок онлайн-освіти для журналістів. У планах зробити щонайменше один новий курс. VoxConnector створює Клуб редакторів — спільноту журналістів і редакторів, які матимуть доступ до практичної освіти та найкращих експертів. Ну і, звичайно, багато якісної аналітики. У планах на 2018-й — ініціювати та підняти планку дискусії навколо щонайменше шести актуальних питань: популізм, міграція, промислова політика, держвласність та ін. Якщо ви бажаєте бути почутим — welcome, надсилайте свою статтю на [email protected]

Фінансові показники

Прозорість та відкритість — одні з наших найголовніших принципів. Ми готові відверто говорити про те, як і від кого ми отримуємо гроші та як їх витрачаємо.

Нижче структура наших надходжень і витрат у 2017 році:

Висловлюємо подяку

Міжнародним агенціям і фондам:

Компаніям:

Друзям VoxUkraine (понад 100 людей підтримали нас фінасово у 2017 році):

Томаш Фіала Андрій Пивоварський Андрій Фаворов
Петро Чернишов Костянтин Стеценко Гліб Загорій
Владислав РашкованДавид БраунАндрій Коболєв
Григорій ШверкКатерина ЗагорійЮрій Вітренко
Максим ІщенкоАльона ОсмоловськаМар'ян Федоришин
Юрій КузьминМаксим КоляденкоВолодимир Лавріненко
Андрій ШерепенкоДіана ЗубкоТ. Золотоголовий
Максим Сторчак Олена БіланІлона Сологуб
Роман ЮсипчукІлля ФіліповРуслан Беспалов
Олексій КарновАндрій ЛевінЯрослав Патенко
Юрій БуденкоМаксим Осієвський Борис Давиденко
Ігор КнопкаАндрій ГеоняСвітлана Русакова
Андрій КлесовВасиль КалимонОлег Черевко
Mаксим ОсієвськийРоман ЛемкоДмитро Приймак
Ярина КлючковськаІлля ОвдінЙов Гора
Ольга ЄрьоменкоДмитро БондарСтепан Кулина
Андрій КовакінОлексій ЛитвинКостянтин Рибніков
Ярослав ЄрміловЛеонід ВолошинЮрій Литвин
Роман КислийЦезар ХермаРоман Новаченко
Владислав ГончаровІгор ЛіфановОлена Величко
Роман ОзимкоДмитро СавочкінЮлія Степаненко
Олексій НікітюкОльга БеденкоЛеонід Цодіков
Кирило КозловМаксим КотлярПетро Вижевський
Олексій ОрєшкоПавло ПриступаТетяна Садовщикова
Євген РозовЮрко СаліковСергій Подобрий
Антон БаклановЯрослав ГульАндрій Меаковський
Михайло ГранчакОльга МировичЮлія Мінчева
Ісмет Бекіров Степан НазарукІбрагім Габідулін
Олекса О'БезікЄвген ЄлісєєвСергій Кандул
Володимир ВоробейВолодимир ТитарКатерина Черепова
Анжела НіколаєнкоМ. Греков Олексій Волков
Олексій ШклярукВолодимир ПилипчукВадим Хохлов
Сергій ХустійДарина КраснолуцькаМикола Сливка
Андрій МаляровАндрій ЖупанинОлексій Куценко
Ігор БілоусНаталія ТанатароваВолодимир Клапан
Юлія СтепаненкоКатерина РижаРоман Гаврилко
Олександр ЧекотилоЯрослав СивакВікторія Страхова
Ігор ВоробйовМикола ГладільніковВадим Карп'як
Дмитро БількоФіліпп КубракОлександр Єрмілов
Наталія ЗубрицькаПетро ПавленкоВлад Верченко
Олексій ФролкінАндрій КосецькийЄвген Бова
Мріяв бути АрхеологомАнастасія БондаренкоСофія Чопан
Ігор СамоходськийІгор СтефуракАндрій Утвенко
Олексій КуценкоВолодимир КорнійчукВолодимир Нікітчук
Олександр ТкаченкоКатерина ТкаченкоВолодимир Мірошник
Євгенія РуденькаСергій ВіндерськихІгор Пащенко
Юлія ВасилівАнна КомароваОлександр Моклячук
Наталя ШиршоваКатерина ФілоноваАнтон Проценко

Команда

Все, про що ви читали вище, зробили ці люди:

Борис Давиденко Головний редактор,
CEO

Роман Басалига Операційний директор

Володимир Кадигроб Радник зі стратегічних комунікацій

Ганна Карплюк Фінансовий менеджер

Олена Шкарпова
Керівник проекту, редактор VoxCheck

Тетяна Тищук
Керівник проекту, редактор iMoRe

Олександр Надельнюк Аналітик DataVox

Марія Крючок
Менеджер проекту VoxEd

Юлія Мінчева Комунікаційний менеджер

Максим Скубенко Аналітик VoxCheck

Галина Калачова редактор VoxConnector

Віталій Проценко Економіст

Сергій Казарян Відеоредактор

Олексій Крименюк молодший аналітик VoxCheck

Світлана Сліпченко молодший аналітик VoxCheck

Яр Батог
молодший аналітик VoxCheck

Анастасія Чернуха Адміністратор сайту

Кирило Єсін
Менеджер VoxConnector

Дмитро Остапчук Редактор DataVox

Ксенія Алеканкіна Комунікаційний менеджер

Поява, становлення та робота VoxUkraine були б неможливими без членів редколегії VoxUkraine, які pro bono приділяють цьому проекту величезну кількість часу та зусиль.

Олена Білан
Dragon Capital

Володимир Білоткач Newcastle University

Том Купе
University of Canterbury, New Zealand

Юрій Городніченко
UC Berkeley

Вероніка Мовчан
IER

Тимофій Милованов University of Pittsburgh

Денис Нізалов
KSE

Олена Нізалова University of Kent

Наталя Шаповал
KSE

Алекс Нікольсько-Ржевський
Lehigh University

Ілона Сологуб
KSE

Олександр Талавера
Swansea University

Олександр Жолудь НБУ

Дякуємо!

Усе, що ви побачили на сторінках звіту, здійснилося завдяки підтримці та взаємодії наших читачів, авторів, редколегії, партнерів, донорів, волонтерів і команди. Ми вдячні кожному, хто нас підтримував, надихав, читав й конструктивно критикував. Зростаюча спільнота VoxUkraine — наше велике досягнення й найбільша цінність, яка мотивує до подальших звершень. Дякуємо! Залишайтеся з нами!