У 2019 році VoxUkraine виповнюється п’ять років. Як усе починалося? 2014 року після Революції Гідності українські економісти, які живуть і працюють за кордоном, Тимофій Милованов, Юрій Городніченко, Олександр Талавера та Володимир Білоткач почали вести економічний блог VoxUkraine. Їх об’єднала велика мета: щоб в економічній політиці нової України було менше помилок, які так дорого коштують кожному українцю. Згодом до економістів приєднались сотні інших фахових експертів з України та з-за кордону, і простий блог на безкоштовному домені переріс в авторитетний онлайн-журнал та потужну громадську організацію.
Ми у VoxUkraine переконані, що мільйони українців будуть жити краще, якщо рішення в цій країні будуть прийматись якісно. Для цього ми на основі фактів та даних пояснюємо та аналізуємо економічні процеси, прискіпливо слідкуємо за ходом реформ в Україні, перевіряємо слова політиків та звертаємо увагу на важливі економічні проблеми. За роки нашої роботи ми стали потужним майданчиком для обговорення проблем України.
Ми віримо у конкуренцію, рівні правила гри, інклюзивність, меритократію. Найважливіша цінність для нас — якість наших матеріалів та довіра читачів. Кожен матеріал проходить перевірку двома редакторами Редакційної колегії VoxUkraine. Ми фінансуємося за рахунок читачів і міжнародних організацій та не дозволяємо нікому впливати на редакційну політику. Ми об’єднуємо тих, хто критично мислить, бере на себе відповідальність та щодня будує нову та успішну Україну.
VoxUkraine — це голос країни у цифрах, даних та аналітиці.
Ілона Сологуб, СЕО VoxUkraine
Минулий рік був присвячений підсиленню інституційної складової VoxUkraine. Ми оформили органи управління, політики та процеси. Адже лише інституційно сильні організації є стійкими, можуть рости та досягати своїх цілей не ризикуючи скотитися у хаос.
Водночас, процеси є важливим, але не головним елементом організації. В основі місії, стратегії та всієї діяльності організації лежать цінності. Цінності - це те, заради чого ми працюємо та чим керуємося не лише в роботі, а й загалом у житті. Цінності дозволяють не втратити точку опори та орієнтир у будь-якій складній ситуації. Цінності VoxUkraine - це...
Свобода. Лише вільна людина може творити нове, рости, розвиватися й розвивати суспільство, в якому вона живе. У VoxUkraine ми вільні у виборі тем досліджень та статей. Ми маємо час добре продумати кожну статтю, оскільки наш пріоритет — якість. І тримати її допомагає
Професіоналізм. Професіоналізм — це перш за все щире та відповідальне ставлення до своєї роботи. На нашу думку, в Україні не вистачає професіоналізму. Тому ми як можемо збільшуємо його кількість. Ми намагаємося бути максимально корисними нашим читачам та країні, у якій живемо.
Не секрет, що за багатьма параметрами Україна сильно відстає від розвинених країн. Щоб не скотитися до «третього світу», нам потрібно розвиватися набагато швидше, ніж свого часу це робили країни «першого». Тому нашою цінністю є
Зміни. Пам’ятаючи, що повна стабільність — лише на цвинтарі, ми вітаємо зміни та розвиток. Ми виступаємо за прогресивні зміни — ті, які дозволять нашій країні забезпечити краще життя для кожного її мешканця. Оскільки нашою цінністю також є
Люди. Ми працюємо для того, щоб підвищити якість економічних рішень, які ухвалюються в Україні. У свою чергу, якісніші рішення підвищують рівень економічного розвитку країни та добробут наших співвітчизників. Ми любимо своїх співгромадян — і хочемо, щоб вони жили краще. Ми поважаємо та підтримуємо один одного й тому здатні невеликими силами досягати значних результатів. У цьому нам допомагає
Креативність. Ми не боїмося експериментувати. Свобода та співпраця допомагають генерувати нові ідеї, а професіоналізм — розробляти способи їхнього втілення. Креативні ідеї та професійне їх утілення дозволяють нам не лише привернути увагу читачів, а й здобути їхню довіру.
Довіра — це те, чого в нашому суспільстві мало порівняно з розвиненими країнами. Але останнім часом її стає більше. Сподіваємося, що в цьому є й наш невеликий внесок.
За результатами опитувань, найбільше українці довіряють волонтерам — і ми розуміємо чому. Майже п’ять років якість наших статей підтримує на волонтерських засадах редколегія. І ці люди не погодилися б працювати на будь-яких інших умовах. Членів редколегії мотивує бажання зробити щось корисне для України, допомогти їй змінитися на краще. Професійна редколегія та вибудуваний редакційний процес дозволяють нам бути чесними.
Ми чесні з читачами, але перш за все — з самими собою. Інколи ми припускаємося помилок. Але завжди визнаємо їх та вдосконалюємо процеси таким чином, щоб уникнути подібних помилок у майбутньому. Чесністю я завершую перелік цінностей VoxUkraine. Але це не означає, що вона на останньому місці. Серед наших цінностей немає більш чи менш важливих. Вони формують єдину систему та підтримують одна одну — й нашу команду. А ми підтримуємо їх.
Протягом 2018 року ми активно слідкували за процесами, тенденціями та подіями, які впливають на економічну сферу, але намагались дивитися глибше, розуміти більше, висвітлювати краще. VoxUkraine — це унікальна платформа, що об’єднує найкращих економістів та юристів, які продукують ексклюзивний контент. Ми піднімаємо важливі теми, які залишаються поза активною увагою інших медіа, займаємось освітніми проектами, пояснюємо, як відбуваються економічні процеси та як їх вдосконалити, аби кожен українець жив краще. Ми прагнемо формувати порядок денний в економічній сфері та розширювати доступ до якісної інформації, необхідної для осмисленого вибору.
Ми працюємо для своїх читачів. У 2018 ми провели велике опитування, щоб дізнатися вашу думку про нас. Ми вдячні всім, хто взяв участь в опитуванні або іншим чином надавав нам зворотній зв’язок.
Ми пишаємося простими, але дуже важливими речами: що нас читають, до нас приходять і прислухаються, нас критикують і підтримують, нам допомагають рости. Про все це детальніше нижче. Дякуємо, що ви були з нами в 2018!
Тільки факти:
VoxUkraine створений і залишається відкритим майданчиком для обговорень. Кожен може опублікувати свою статтю після проходження peer-review двома редакторами (два незалежних редактори перевірять якість матеріалу).
Переважну більшість наших статей перепубліковували провідні українські ЗМІ. Теми статей були найрізноманітнішими. Проте було декілька тем, на які ми хотіли б звернути вашу увагу.
Популізм: розібрались, чому популізм крокує Європою та Україною й до чого він призводить
Міграція: скільки українців працюють за кордоном та чому ніхто не може назвати точну кількість трудових мігрантів
Макроекономічна стабільність: які уроки має вивчити Україна після криз у Туреччині та Аргентині та як вона може уникнути їхнього сумного досвіду
А ще ми вели дискусію про ФОПи, айтішників, Науковий комітет України, стосунки фб та ЗМІ, ідеології кандидатів у президенти. Оцінювали виконання президентської стратегії-2020, дізнались, як російська “фабрика тролів” впливала на довколаукраїнську дискусію у світі, в якому стані ринок нерухомості України та які уряд та парламент найефективніше працювали над Державним бюджетом.
Своїм баченням актуальних проблем України та світу в інтерв’ю VoxUkraine поділилися професори найкращих університетів світу:
Деякі теми настільки фундаментальні й довкола них стільки нерозуміння та маніпуляцій, що вони потребують окремого грунтовного лікнепу. Так зародились наші експлейнери — про державний бюджет, державний борг та форму правління в Україні.
Уже чотири роки щодватижні експерти проекту «Індекс Моніторингу Реформ» оцінюють нормативні акти, які впливають на правила гри в економіці. У січні 2019 року вийшов 100-й випуск індексу!
А для тих, хто не слідкує за реформами настільки часто, готуємо квартальні огляди реформ.
Дані іМоРе дозволяють оцінити, наскільки активно уряд, депутати та президент ініціюють, а парламентарі підтримують реформи.
Про це ми опублікували:
Оскільки більшість реформаторських рішень мають бути затверджені Верховною Радою, якість її роботи — питання важливе. Завдяки аналізу даних у проекті Vox Rada можемо сказати, що ця ВР — найбільший законодавчий спамер за всю історію нашого парламентаризму, реальний склад коаліції суттєво відрізняється від офіційної, чим більше співавторів у закону — тим більші шанси на ухвалення, а кожен депутат у середньому входить у чотири депутатські об’єднання (спойлер: найбільше членів — у МДО «За тверезе майбутнє України»).
Протягом року ми також моніторили виступи потенційних кандидатів у президенти та перевіряли факти у їхніх твердженнях (проект VoxCheck). Як результат — випустили три квартальні рейтинги (один, два, три) та підсумковий за рік, який був опублікований в журналі «Новое время».
А також випустили низку резонансних фактчеків, наприклад:
І, звісно, піклувались про те, щоб якісну аналітику читали в регіональних медіа. Неважко здогадатись, яких тем стосувались найпопулярніші коментарі експертів проекту VoxConnector:
Тільки факти:
Не лише статтями й постами в соцмережах був наповнений 2018 рік. Дискусії треба виносити в офлайн, зустрічатись, сперечатись та знаходити найкращі рішення. В 2018 ми збирали представників влади, експертне коло та журналістів, аби розібратись:
Ми презентували свої дослідження на комітеті ООН та в Atlantic Council, обговорювали реформи та роль аналітичних центрів на Ukraine Reforms Conference в Копенгагені та Семінарі аналітичних центрів у Відні, ділились досвідом на міжнародній конференції фактчекерів, Всеукраїнському медійному конгресі та конференції «Конструктивна журналістика».
В 2018 ми вирішили, що просто створювати якісний контент для локальних медіа не достатньо і треба робити більше — розвивати спроможність регіональних редакцій фахово, цікаво та зрозуміло писати про реформи. Тепер ми робимо це через Клуб редакторів VoxUkraine — спільноту найкращих журналістів та редакторів локальних медіа, які розвивають економічну журналістику в Україні. З понад 60 заявок ми відібрали 25 редакцій із 18 регіонів України. Серед учасників: «Конкурент» із Луцька, «Накипело» з Харкова, «Пасажир» з Одеси, Громадське з Запоріжжя. Редактори та журналісти навчаються, зустрічаються з лідерами реформ, працюють над власними проектами, а також отримують ексклюзивний контент від VoxConnector. У рамках освітньої програми члени Клубу з’ясують всі нюанси чотирьох найважливіших сфер — медицини, енергетики, земельного ринку, міжнародної торгівлі та угоди з ЄС.
Крім того, разом із Центром вдосконалення економічної журналістики KSE ми організували 5 зустрічей дискусійного клубу, провели два книжкових клуби, а також 4 офлайн-марафони з перегляду онлайн-курсів. Ми прагнемо дати доступ до найкращих освітніх матеріалів з економіки, реформ, окремих сфер реального сектору, фактчекінгу й не тільки. Це — наш внесок у сталий розвиток та краще майбутнє українського суспільства. В 2018 ми створили онлайн-курс «Фактчек: довіряй — перевіряй». Його мета — розвиток навичок перевірки фактів, даних та критичної оцінки отриманої інформації. Курс є безкоштовним. Якщо раптом ви його досі не пройшли — не гайте часу і реєструйтесь!
Станом на 16 січня 2019 року:
2940
зареєстровано
1076
розпочали навчання
505
склали фінальний тест
Попередній курс «Як писати про економіку без помилок» та новий курс «Прозора енергетика» також доступні та актуальні!
Але це ще не все — ми прочитали понад 20 лекцій з фактчекінгу та критичного мислення для різних аудиторій — від студентів до корпоративного сектору.
Та найголовніше — цього року ми ініціювали регулярні зустрічі VoxClub — спільноти, яка об’єднує тих, хто розділяє наші цінності та робить країну кращою щодня. Долучитись можна за посиланням.
Часом ми робили помилки, але завжди їх виправляли. Ми дуже вдячні тим читачам, які нам на них вказували.
Довіра читачів та якість матеріалів — для нас найважливіша цінність. Все, про що ми розповідали вище, є можливим завдяки підтримці сотень читачів. Минулого року ви вкотре довели, що українцям потрібна якісна аналітика, побудована на даних та фактах, а не емоціях. У червні 2018 ми закінчили краудфандингову кампанію для проекту VoxCheck «Рік до виборів. Готуймося разом!», зібравши 582,5 тис. грн.
Нас також підтримували великі міжнародні фонди та посольства: PACT, Think Tank Fund, National Endowment for Democracy, посольство Нідерландів та США, GIZ. Ми отримали два інституційних гранти від МФ «Відродження» та Pact Inc., які допомогли нам підвищити стійкість організації. В рамках імплементації плану сталого розвитку організації ми поглибили та розширили ключові проекти, поставили собі багато KPIs в операційному плані та протягом року досягнули 90% із них, розробили внутрішні політики та процедури, які допоможуть забезпечити ефективність та прозорість організації та якість контенту.
Все, чим ми пишаємось, — це спільний результат роботи класної команди VoxUkraine та волонтерської Редакційної колегії. 2018 року до нас приєднались 8 фахівців: Світлана Сліпченко, Назар Мошняга та Володимир Ланда посилили VoxCheck, Ольга Рибак працювала над iMoRe, Юлія Даниленко стала редактором проекту VoxConnector, Марина Отт — дата-аналітиком, Галина Калачова очолила проект Budget Watchdog, а Людмила Галичина займалась нашими комунікаціями.
Ми сформували Наглядову раду у складі Юрія Городніченка (голова), Олени Білан, Олександра Жолудя, Ілони Сологуб, Сергія Плохія. До редакційної колегії приєднались Дмитро Яблоновський і Тимофій Брік.
Ми приєдналися до Міжнародної мережі фактчекерів (або International Fact-Checking Network), організованої під егідою американського інституту Poynter у 2015 році. Відтоді мережа провела чотири міжнародні фактчек-конференції, до трьох із яких долучився проект VoxCheck, та запустила Кодекс честі фактчекера. VoxCheck пройшов ретельний зовнішній аудит від IFCN (з результатами можна ознайомитися за посиланням) та став підписантом Кодексу честі. Проте цінності Кодексу ми поділяли з самого початку роботи нашого проекту.
Попереду неймовірно цікавий рік, повний викликів та можливостей. Дякуємо, що ви з нами! Побачимось у 2019!
Якщо залишились питання, коментарі чи зауваження — будемо вдячні за зворотній зв’язок особистим повідомленням на [email protected]