Топ-ініціатори змін: хто задавав тон реформам у 2024 році?

Топ-ініціатори змін: хто задавав тон реформам у 2024 році?

8 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
161

Останній рік депутати менш активно голосують за реформи у сесійній залі. Сповільнилося й ініціювання реформ народними обранцями. У 2024 році ми нарахували лише 42 ухвалені реформи авторства депутатів, тоді як у 2022 році депутати стали авторами 81 реформи. За цей період фракція «Слуга народу» втратила роль ключового і майже єдиного рушія змін, все активніше співавторами реформ стають депутати з інших фракцій та позафракційні обранці. Це, з одного боку, свідчить про падіння партійної дисципліни всередині «монобільшості», з іншого — показує міжфракційну згуртованість депутатів. Детальніше про це в нашому аналізі головних ініціаторів реформ.

Головні висновки дослідження:

  1. Серед 139 реформаторських регуляцій 2024 року 64 — закони. 19 із них ініціював Кабмін, 3 — Президент, а 42 — народні депутати. У 2024 році експерти Індексу реформ зафіксували дві антиреформи: урядовий закон про доброчесне лобіювання та закон про «клуб білого бізнесу» від народних депутатів. 
  2. 281 депутат із 401 (кількість на грудень 2024) був ініціатором хоча б одного реформаторського законопроєкту. Вони розподілили між собою 67 місць у рейтингу (оскільки багато депутатів мають однакову кількість балів). 
  3. З роками ініціативність депутатів у Раді знижується. Для реформ, проголосованих у 2024 році, притаманна така ситуація: третина депутатів (34%) долучилися до створення тільки одного закону з 42, і лише 19% нардепів опинилися серед співавторів понад 5 ухвалених реформ.
  4. Найактивнішою співавторкою виявилася Мар’яна Безугла (позафракційна) — на її рахунку 14 законопроєктів. 
  5. Бали депутатів у рейтингу рахуються за балами законів, написаних ними, в Індексі реформ. Середній бал народних депутатів за ініційовані законопроєкти — 2,8 (максимальний — 11,6). За балами серед лідерів також Мар’яна Безугла (11,6), далі — Павло Фролов зі «Слуги народу» (11,4) та Ярослав Юрчишин із «Голосу» (10,9 бала). 
  6. На перших сходинках рейтингу з’являється все більше представників різних фракцій. У топ-20 цього разу 69% — представники «Слуги народу», а 19% — «Голосу», з якими «слуги» найактивніше співпрацювали під час написання реформ. До топ-20 потрапили також представники «Довіри» та позафракційні депутати.
  7. У 2024 році 10 депутатів отримали негативні оцінки за ініційовані ними законопроєкти. Всі вони — представники «Слуги народу». Четверо з них ініціювали за рік лише один законопроєкт, і той виявився антиреформою.
  8. Найбільше активних парламентарів у «Голосі»: 80% депутатів цієї фракції брали участь у розробці змін. На другому місці «Слуга народу» (78%). Активно ініціювали реформи й представники «Європейської солідарності» (74%) та «Довіри» (74%). А більш якісні реформи пишуть позафракційні депутати — саме вони мають найвищий середній бал у рейтингу. 

Повний рейтинг депутатів дивіться тут.

Методологія

Для розрахунку рейтингу реформаторів ми враховуємо лише законопроєкти з Індексу реформ, які були ухвалені парламентом та підписані Президентом протягом 2024 року. Вони могли бути подані до Верховної Ради раніше: так, лише 17 із 42 реформ, ініційованих депутатами, були зареєстровані у парламенті в 2024 році. Інші 25 реформатських законів депутати зареєстрували протягом 2020-2023 рр. Найдовше свого часу чекав законопроєкт, який запроваджує обовʼязковий компонент біопалива на рівні не менше ніж 5% (його зареєстрували в листопаді 2020 р.). Кожен ініціатор отримує за закон його співавторства стільки балів, скільки закон отримав від експертів Індексу реформ. Закони з додатною оцінкою мають позитивний вплив на державу, з від’ємною — є антиреформами. За всю історію Індексу найнижча оцінка — -5 балів, найвища +8,5 бала. Найчастіше регуляції отримують оцінку +1 бал. Детальніше про методику розрахунку Індексу реформ тут

Хто ініціював найбільше реформ?

Головним ініціатором реформ у 2024 році став Кабмін: на його рахунку 79 ініціатив із сумарною оцінкою 95,13 бала. Серед них переважна більшість — це постанови, які регулюють певні сфери державної політики (рис. 1). Дві з них експерти оцінили в 0 балів — це постанова, які дозволяє надавати допомогу іншим державам лише за рішенням Президента, й порядок надання допомоги підприємствам у галузі спорту. Решта постанов мають позитивні оцінки, причому 10 із них отримали +2 бали і вище. Окремі міністерства та Національний банк ініціюють реформи менш активно (рис. 1). 

Однак ключовий акцент у реформуванні припадає саме на закони — адже вони мають найвищу юридичну силу після Конституції. Із 79 урядових ініціатив 19 були законами, які мають стратегічне значення для трансформацій у країні. Лише одна законодавча ініціатива уряду отримала негативну оцінку — це закон про доброчесне лобіювання, який так і не врегулював питання «тіньового» лобізму та не встановив чітких меж між лобіюванням та адвокацією. 

Рисунок 1. Реформаторські документи за видами та ініціаторами, кількість

Джерело даних: Індекс реформ, період з 01.01.2024 по 31.12.2024

Попри те, що уряд ініціював реформаторські законопроєкти менш активно, ніж у минулі роки (рис. 2), їхня якість залишається високою. П’ять із них потрапили до рейтингу ключових реформ 2024 р. (тобто отримали +2 бали і вище). Йдеться про заборону Російської православної церкви, закон про індивідуальні освітні траєкторії, відновлення середньострокового бюджетного планування на місцях, початок адаптації митного законодавства до правил ЄС та закон, який дозволяє обіг канабісу в медичних цілях.

Рисунок 2. Оцінка реформаторських законопроєктів за ініціаторами, 2021-2024 рр.

 Джерело даних: Індекс реформ, період з 01.01.2021 по 31.12.2024

Останні два роки менш активно ініціює реформи й Президент (рис. 2). У 2024 році він видав лише один реформаторський указ про запуск Державного реєстру санкцій та подав до Верховної Ради три реформаторські законопроєкти. Це закони про Ратифікацію Римського статуту (регуляція отримала від експертів Індексу +4 бали), застосування англійської мови (+3 бали) та про приєднання України до Угоди про заснування Міжнародного фонду сільськогосподарського розвитку (+0,5 бала). У 2023 році Президент подав 4 реформаторські законопроєкти, а в 2022 році — 11. 

Окремою формою ініціативи Президента можна вважати ветування та внесення власних пропозицій до ухвалених парламентом законів. У 2024 році Президент виявив таку ініціативу лише один раз — до закону, який стосується захисту інтересів власників земельних паїв (+0,75). 

Хоча за загальним підсумком реформ Верховна Рада не стала головним реформатором 2024 року, саме народні депутати стали лідерами за кількістю ініційованих реформаторських законів42 за рік, із яких лише один виявився антиреформою (закон про «клуб білого бізнесу»). 

Більшість депутатських ініціатив з-поміж тих, які стали реформами, регулюють бізнес-середовище та спрямовані на боротьбу з корупцією. 11 законопроєктів мали євроінтеграційний характер (рис. 3). 

Рисунок 3. Реформаторські законопроєкти народних депутатів

Джерело: офіційний портал ВРУ, дані проєкту Індекс реформ за період з 01.01.2024-31.12.2024

Тому далі проаналізуємо, хто з депутатів активніше писав реформаторські законопроєкти, а хто більш пасивний у законотворенні. 

Робота депутатів

Співавторами реформ, ухвалених у 2024 році, вдалося стати 281 депутату із 401 (одноосібно чи в групах). 96 депутатів зробили це лише один раз, а 119 парламентарів жодного разу не долучилися до розробки реформаторських законопроєктів. 

Протягом 2024 року депутати зареєстрували 499 законопроєктів, що майже втричі менше, ніж у 2023 (тоді депутати зареєстрували 1665 ініціатив). Загалом, це гарна новина, адже ми давно виступаємо проти «законодавчого спаму», коли кількість нових законопроєктів значно перевищує можливості їхнього опрацювання.

Із зареєстрованих у 2024 році законопроєктів лише 57 стали законами. 16 із них експерти Індексу вважають реформами, а 1 — «про клуб білого бізнесу» — антиреформою. 

Більшість реформаторських законопроєктів депутати подавали групами від 10 до 19 осіб (рис. 4). Лише одна реформа у 2024 році була ініційована одноосібно — закон про рейтингування, який встановлює в Україні європейські вимоги до рейтингових агентств. Його зареєструвала Роксолана Підласа зі «Слуги народу». 

Ще два проєкти мають двох ініціаторів. Перший — це реформа Рахункової палати, який зареєстрували Роксолана Підласа та Павло Фролов. Другий — закон від Юлії Тимошенко та Данила Гетманцева, який запроваджує нову формулу обчислення акцизного податку на алкоголь залежно від виробничих потужностей підприємства. Решта реформаторських законопроєктів мають більше двох співавторів.

Рисунок 4. Законопроєкти, що потрапили до Індексу реформ, за кількістю ініціаторів

Найбільшу кількість авторів має закон, який запроваджує портал електронних послуг для військових та військовозобов’язаних: у картці законопроєкту вказані 93 представники від усіх фракцій, а також позафракційні депутати. Втім, під час голосування за закон його підтримали лише 76 депутатів із числа його авторів. 10 авторів закону були відсутні на робочому місці під час голосування, а 5 не проголосували за свою ж ініціативу. 

Отже, не завжди депутати, які активно ініціюють реформаторські законопроєкти, підтримують свої ініціативи. Наприклад, Сергій Мінько («Довіра») який став співавтором 6 ініціатив (і посів 14 місце в нашому рейтингу), не проголосував за 5 із них (двічі він був відсутній у Раді, а тричі був на робочому місці, але не голосував). 

«Слуги народу» є (спів)авторами усіх 499 зареєстрованих у 2024 році законопроєктів і відповідно всіх законів-реформ того року. Проте лише три реформаторські законопроєкти ініційовані виключно «Слугами народу», всі інші написані разом із представниками інших фракцій. Під час написання законопроєктів найчастіше «Слуги народу» співпрацюють із «Відновленням України» (271 спільна ініціатива), «Голосом» (усього 139 спільних ініціатив) та «Довірою» (131 спільна ініціатива). 

Реформаторські закони «слуги» найчастіше ініціювали спільно з «Голосом», позафракційними депутатами та представниками «Довіри» (рис. 5). 

Рисунок 5. Частота ініціювання законів спільно кількома фракціями

Примітка: ширина лінії залежить від того, наскільки часто фракції спільно ініціювали законопроєкти. Більш детально переглянути кількість спільних ініціатив можна в таблиці 1.

Таблиця 1. Кількість спільних реформаторських ініціатив (за оцінкою Індексу реформ)

Можна припустити, що в умовах фактичної відсутності монобільшості «слуги» вимушені все частіше заручатися підтримкою представників інших фракцій, в тому числі на етапі написання законопроєктів. Імовірно, таким чином законопроєкт матиме більше шансів отримати підтримку інших політичних сил в умовах нестачі голосів у «слуг». Через це у 2024 році до топ-20 найбільших ініціаторів реформ потрапили не лише «Слуги народу», а й представники «Голосу» та позафракційні депутати, тоді як попередні роки всі лідерські позиції займали виключно «слуги». 

Рейтинг депутатів

У 2024 році головною ініціаторкою реформ стала позафракційна Мар’яна Безугла. Вона отримала сумарно 11,6 бали та ініціювала найбільшу кількість реформаторських законопроєктів — 14. 

Друге й третє місце в рейтингу ініціаторів реформ посіли Павло Фролов зі «Слуги народу» (11,4 бала) та Ярослав Юрчишин з «Голосу» (10,9 бала) відповідно. Більше 10 балів за ініційовані законопроєкти отримали також Богдан Кицак (10,88) та Данило Гетманцев (10,5) зі «Слуги народу». 

Таблиця 2. Рейтинг депутатів

Повний рейтинг депутатів дивіться тут.

Свої позиції в рейтингу цього року суттєво покращили представники «Голосу»: Наталія Піпа (8,88 бала, 7 місце в рейтингу), Ярослав Железняк (8,5 бала, 9 місце в рейтингу), Галина Васильченко (7,75 бала, 12 місце в рейтингу), Роман Лозинський (6,75 бала, 17 місце в рейтингу). Депутати із «Довіри» — Мінько Сергій та Білозір Лариса — піднялися із 21 місця на 14 (7,5 бала) та із 46 на 19 (7,5 бала) відповідно. Голова фракції «Голос» Олександра Устінова стала співавторкою 5 реформаторських законопроектів, за які отримала 6,13 бала та посіла 23 місце в рейтингу (у 2023 році вона обіймала 60 місце).

Через те, що активність депутатів упала, покращити свої позиції в рейтингу вдалося навіть тим, хто цього року рідше, ніж раніше, ставав співавтором реформ. Наприклад, Юлія Тимошенко з 72 місця піднялась на 54 попри те що якість поданих нею законопроектів була кращою 2023 року. Тоді вони сумарно отримали 4 бали, а в 2024 році законопроєкти її авторства оцінили всього в 1,5 бали. Натомість голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія порівняно з 2023 роком опустився з 25 позиції на 46. Він ініціював лише 5 реформ. Голова проросійської фракції «Платформа за життя та мир» не ініціював жодної реформи і відповідно не потрапив до цьогорічного рейтингу, тоді як шість його колег стали співавторами 5 реформаторських законопроєктів. 

До числа антиреформаторів потрапили 10 депутатів. Усі вони є представниками «Слуги народу». Очікувано наприкінці списку опинилися ті депутати, на рахунку яких лише одна законодавча ініціатива — антиреформаторський закон про «клуб білого бізнесу». 

Ініціатори реформ за фракціями

Найвища частка депутатів, що долучилися до написання реформ, у «Голосу»: 80% депутатів фракції є співавторами реформ, проголосованих у 2024. Непоганими залишаються показники «Слуги народу»: 180 депутатів із 231 (це 78%) працювали над змінотворчими законопроектами. Висока частка ініціативних депутатів у фракціях «Довіра» та «Європейська солідарність» (рис. 6). 

Рисунок 6. Частка нардепів, що були співавторами реформаторських законопроєктів, % від усіх членів фракції

Попри те, що позафракційні депутати менше долучаються до написання реформаторських законів, їхні ініціативи більш якісні. Середній бал позафракційних депутатів — 3,1, що є найвищим показником серед усіх фракцій. До них наближаються нардепи з «Голосу», «Слуги народу» та «Довіри». (рис. 7). Найвища середня кількість ініціатив на депутата припадає на фракцію «Голос». 

Рисунок 7. Середній бал та середня кількість ініціатив на депутата у фракції

«Голос»: 80% ініціативних нардепів

Фракція «Голос» налічує 20 обранців, 16 із яких потрапили до нашого рейтингу. Реформаторські законопроєкти депутатів стосувались питань місцевого самоврядування, регулювання бізнесу та військової тематики. Всі депутати фракції отримали додатні оцінки.

Найвищий бал у Ярослава Юрчишина: він взяв участь у розробці 9 реформ, за які сумарно отримав 10,88 бала, посівши 3 місце в загальному рейтингу. Найнижчу, але все ж позитивну оцінку — 0,13 бала — отримала Леся Василенко за участь у розробці законопроекту про паралельний імпорт лікарських засобів.

«Слуга Народу»: 78% ініціативних нардепів

В усіх законах, які впливають на «правила гри» в країні, серед співавторів є представники фракції «Слуга народу», тому очікувано вони мають більше шансів потрапити на верхівку рейтингу, ніж представники інших фракцій.

Найактивнішим ініціатором реформ у «Слузі народу» став Павло Фролов, який посів друге місце в загальному депутатському рейтингу. До топ-3 активних депутатів фракції також увійшли Богдан Кицак та Данило Гетманцев (4 та 5 позиції в загальному рейтингу відповідно).

Усі депутати, що посіли найнижчі місця цьогорічного рейтингу, — це також представники «Слуги народу»: 10 осіб мають негативні оцінки, а Степан Чернявський отримав 0 балів за три ініційовані ним законопроєкти (його оцінку знизила участь у створенні антиреформи про «клуб білого бізнесу»). Наприкінці рейтингу опинилися Володимир Іванов, Ігор Негулевський, Микола Тарарін та Олексій Устенко. Вони стали співавторами лише одного закону, який виявився антиреформою. Примітно, що Тарарін займає топові позиції у нашому рейтингу ККД, де ми оцінюємо не ініціювання законів-реформ, а голосування за них.

«Довіра»: 74% ініціативних депутатів

14 депутатів із 19 від фракції «Довіра» долучилися до розробки 19 законопроєктів, які згодом визнали реформаторськими. Як правило, депутати долучалися до ініціювання реформ спільно з представниками «Голосу» чи «Слуги народу».

Серед топ-реформаторів Сергій Мінько та Лариса Білозір. Вони подали 6 законопроєктів, за які отримали 7,5 та 6,5 бала відповідно. Аутсайдером цієї фракції став Борис Приходько: він долучився до реєстрації 4 регуляцій, серед яких був і антиреформаторський закон, тому сумарно йому вдалося отримати лише 1 бал.

«Європейська солідарність»: 74% ініціативних депутатів

Головним реформатором «Європейської солідарності» стала Ірина Геращенко. Голова фракції ініціювала чотири законопроєкти, які сумарно наші експерти оцінили в 3,75 бала. Більшість із ініціатив, до яких долучилася Ірина Геращенко, стосуються військової тематики.

Військова спрямованість законопроєктів притаманна більшості ініціатив фракції. Практично всі члени фракції долучилися до розробки закону про електронний кабінет військовозобовязаного, про захист жертв сексуального насильства та про медичне забезпечення ЗСУ за стандартами НАТО.

Найменшу кількість балів отримав Микола Величкович. Він став співавтором закону про пріоритетне право ВПО на компенсацію за пошкоджене майно, який отримав 0,75 бала.

«За майбутнє»: 65% ініціативних депутатів

2024 році до розробки реформ долучилися 11 депутатів цієї фракції. Найчастіше вони ставали співавторами ініціатив за напрямками «Людський капітал» та «Бізнес-середовище». Головний реформатор фракції — Тарас Батенко, на рахунку якого 4 законопроєкти, які сумарно отримали 4 бали.

Найпасивнішим депутатом фракції став Ігор Молоток з 0,75 бала за закон, який надає ВПО пріоритетне право на компенсацію за зруйноване житло. Невелику кількість балів — 0,88 — отримав Богдан Торохтій, попри те, що він є найактивнішим ініціатором законопроєктів у фракції (на його рахунку 5 ініціатив, з яких одна антиреформаторська, а інші отримали невисокі оцінки від експертів Індексу).

Позафракційні депутати: 61% ініціативних нардепів

Із 23 позафракційних депутатів 14 долучилися до реформаторської роботи. Найвищий бал та перше місце в загальному рейтингу реформаторів, як сказано вище, отримала Мар’яна Безугла. Топ-реформою на рахунку нардепки став закон, який дозволяє особі проходити оцінювання для встановлення інвалідності разом зі своїм адвокатом та фіксувати процес в аудіо- чи відеоформаті. Цю ініціативу Мар’яна Безугла розробила разом зі своїми колегами Галиною Третьяковою зі «Слуги народу» та Олександром Ковальовим із «Відновлення України».

Вісім позафракційних депутатів із нашого рейтингу ініціювали лише по одній реформі. Наприкінці рейтингу — Юлія Світлична із законом про пріоритетне право ВПО на компенсацію за зруйноване житло.

«Відновлення України»: 44% ініціативних нардепів

Представники фракції долучилися до розробки 13 ініціатив реформаторського характеру. Більшість із них стосувалися змін у державному управлінні та бізнесі. Лише один із депутатів фракції — Олексій Лукашев — став співавтором антиреформарського закону. Проте це не завадило йому розділити з Олександром Ковальовим перше місце серед депутатів цієї фракції. Вони обидва мають по три бали.

Наприкінці рейтингу опинився Роман Іванісов з 0,75 бала за розробку закону, який продовжує терміни оформлення земельних паїв.

«Батьківщина»: 29% ініціативних депутатів

На рахунку «Батьківщини» 9 реформаторських ініціатив, до розробки яких долучилися 7 членів фракції. Головним реформатором фракції став Іван Кириленко. На його рахунку лише один законопроєкт про запобігання насильству над дітьми, однак з оцінкою в 2 бали (переважна кількість реформ має оцінку 1 бал).

Найактивнішими депутатами від «Батьківщини» є Юлія Тимошенко (1,5 бали) та Валерій Дубіль (1,13 бали): вони ініціювали по 2 законопроєкти та посіли в загальному рейтингу 53 та 55 місця відповідно. На рахунку голови фракції закони про новий порядок обчислення акцизу на алкоголь відповідно до виробничих потужностей підприємства та про медичне забезпечення ЗСУ за стандартами НАТО. Валерій Дубіль ініціював реформи в медичній галузі — це законопроєкти про маркування лікарських засобів та паралельний імпорт ліків.

Найнижчий рейтинг у Анжеліки Лабунської: 0,5 бала за закон про підтримку фермерів через Державний аграрний реєстр.

«Платформа за життя та мир»: 28% ініціативних депутатів

У фракції налічується всього 28% ініціативних депутатів (6 із 21). Вони взяли участь у розробці 5 реформаторських законопроєктів: про нові умови автострахування, оновлені правила цивільного захисту, нову процедуру іспиту для суддів, приєднання до роумінгової зони ЄС та електронний кабінет військовозобов’язаного.

У топі рейтингу фракції опинився Сергій Ларін з 1,5 балами. Цього року серед нардепів не зафіксовано антиреформаторів, проте кількість безініціативних депутатів залишається високою.

Кого більше серед реформаторів: жінок чи чоловіків?

Рисунок 8. Середній бал та кількість ініціатив порівняно з часткою жінок у фракціях

Хоча прямої залежності між кількістю жінок у фракції та її реформаторською активністю не простежується (рис. 8), на загальнопарламентському рівні народні депутатки активніше ініціювали реформи, ніж чоловіки. 

У 2024 році до рейтингу потрапили 76 депутаток із 84, які працюють у Раді. Тому частка ініціативних депутаток — 90%. Найактивнішими в ініціюванні реформ є представниці «Довіри», «Слуги народу» та позафракційні депутатки (рис. 9). Частка ініціативних депутатів — 65%, тобто 215 із 316 депутатів, які працюють у Раді, ініціювали реформи в 2024 році. В середньому найбільша кількість ініціатив припадає на представників фракції «Голос». 

Рисунок 9. Середня кількість ініціатив та середній бал зареєстрованих законопроєктів: розподіл за статтю, пофракційно

У першій двадцятці реформаторів 40% — жінки. Це майже половина від загальної кількості депутаток, які ініціювали реформаторські закони. Це означає, що депутатки ініціюють більш якісні реформи, ніж їхні колеги. 

77% з числа ініціативних нардепок долучилися до створення двох і більше реформаторських законопроєктів, а Мар’яна Безугла стала цьогорічною рекордсменкою за кількістю ініційованих реформ. Середній бал нардепок — 2,9 бали, а нардепів — 2,5 бала. Найвищий бал серед чоловіків у Павла Фролова зі «Слуги народу», а найнижчі оцінки у чотирьох його однопартійців.

Висновок

Останні зміни в законотворчій активності депутатів показують, що монобільшість фактично перестала існувати. «Слуги» більше не можуть самостійно просувати закони й змушені шукати підтримки інших фракцій. Хоча вони є співавторами всіх законопроєктів, самостійно вони ініціювали лише три реформи. Зате активніше працюють представники «Голосу», «Довіри» та позафракційні депутати: саме вони ініціюють найбільше якісних реформ, Це означає, що депутати все частіше об’єднують зусилля, щоб разом просувати зміни.


Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний